Hemen ara
 • BeBiS Beslenme Bilgi Sistemi


  BeBiS Beslenme Bilgi Sistemi Programının Temel Özellikleri

   

  BeBiS Nedir ?

  20.000 aşkın besinin verilerinin bulunduğu bir yazılım programıdır. İçeriğinde Besinlerin 100 gr yada porisyonlara göre ne kadar tüketildiğinde, nekadar ; kalori, protein, karbonhidrat, yağ, hangi vitaminlereden ne kadar, hangi minerallerden ne kadar, amino asitler, yağ asitleri, antioksidan, glisemik indeks ve ORAC değerleri başta olmak üzere besin ögelerini ve elementlerini tek tuşla raporlamaktadır. Örneğin bir esinin yada belsnme planının toplam kaorisinin yanı sıra bu kalorinini yüzde kaçı protein karbonhidrat ve yağdan gelmiştir bize raporlayabiliyor, protein hayvansalmı bitkiselmi diye ayırabiliyoruz. ki daha bir çok özellikler bulunmaktadır.

  Sağlık, Beslenme, Spor ve Gıda sektörlerindeki tüm profesyonellerin kullandığı Beslenme  Bilgi Sistemi programı BeBiS 8.2 Tam versiyonla besinlerin yemek tariflerinin tüm besin değerlerine ulaşabilir, beslenme planları ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

   

  BeBiS Hakkında:

  Beslenme Bilgi Sistemi ,BeBiS, sağlık, gıda profesyonellerinin kullanmakta olduğu yazılımdır. 18 yılı aşkın süredir ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti, KKTC ve birçok ülkede kullanılmaktadır. Beslenme Bilgi Sistemi Programı BeBiS, Dünya Sağlık Örgütünün kabul etmiş olduğu veri bankalarından oluşmaktadır.  BeBiS, Almanya da ki Ebis programının Türkçeleştirilmesi ve Akademisyenlerimizden aldığımız danışmanlıklarla Türkiye ye uygun hale getirilmiştir. Tüm gıdalarda besin değerleri üzerinde araştırma analiz yapılmasında, diyet tedavi ve uygulamalarında, yemek üretim firmalarında,  çeşitli gıda üretimi yapan firmalarda, otellerde, Hastanelerde klinik ve polikliniklerde, hastalıklarda beslenme tedavisinde sıkça kullanılan bir yazılım programıdır. BeBiS programı; içerisinde 20.000. aşkın besinlerin ve besin öğesi değerlerinin verileri olduğu tek tuşla istediğiniz besinin besin değerlerini belirlediğiniz miktara göre içerisinde bulunan değerleri hesaplayıp size sonuç verir. Besin, besin değerleri analizler üzerine çeşitli fonksiyonlar raporlamalar bulunmaktadır.

  Yemek tarifi oluşturma ve geliştirme; 450’den fazla Türk yemekleri tarifi, içindeki değerler ve malzeme listeleri. Onların üzerinde orijinali muhafaza ederek ya da etmeyerek değişiklikler yapabilirsiniz. Tarife besin maddesi ekleyebilir ya da tariften besin maddesi silebilirken öte yandan da porsiyon miktarlarını girebilir veya değiştirebilirsiniz.

  Yeni tariflerde veri bankasına ilave edilebilir. İstenirse tarifin yapılışı yazılabilir ve tarif hakkında açıklamalar da eklenebilir. Programda bulunan pişirilmiş tariflerin çoğu, kullanılan malzemelerin pişirilmesiyle oluşturulmuştur.

  Akademik çalışmalarda, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora ve tüm akademik çalışmalarda araştırmalarda tez hazırlığında ve birçok alanda kullanılmaktadır. Bilimsel veri olarak kabul edilen programımız, başta Beslenmeve Diyeteik Bölümlerinde kullanıldığı gibi her geçen gün Gasrtronomi, Besyo, Gıda Mühendisliği, Aşcılık Meslek Yüksek Okulu, Turizm, Dahiliye, Kardiyoloji, Onkoloji, Nefroloji, Endokrinoloji Anabilimdalı Akademisyenleri ve Hekimleri, Enteral beslenme, Palyatif hekim ve hemşireleri,  Diyabet hemşireleri ve çalışmalarının içinde Beslenmenin yer aldığı tüm Profesyoneller programımızı kullanıyor, tavsiye ediyorlar. 

  Başlıca fonksiyonel özellikleri ise:

  Yüksek Lisans & Doktora yapanlar için çalışmları SPSS istatistik raporlama almak söz konusu olduğunda BeBiS bu konuda inanılmaz kolaylıklar sağlamakktadır. SPSS e verileri pratik şekilde aktarmanızı sağlar bir daha tek tek yazmanıza gerek kalmaz.

  Danışanlarınızın alaerjik veya intolerans durumuna göre besin ve besin ögesi araştırması yapabilirsiniz. örneğin içinde  ...X olan yada olmayan gibi...

  Yapılan menü planına göre danışanınıza (hastanıza) alışveriş listesi verebilirsiniz bun hem besin gruplarına göre hem market reyon düzenine göre hazırlmakatdır. Bu özelliğini Toplu yemek firmaları ve diğer kurumlarda da malzeme ihtiyaç raporu şeklindede kullanılabilmektedir.

  Hangi besin öğesinde eksik var ve nereden ne kadar karşılayabilir örneğin; “folik asit eksik demir eksik potasyum eksik (……..) besinlerden karşılayabilir”  gibi rapor verir

  Planın analizini çıkardığı gibi karşılanan yüzdelerin grafik veya sayısal raporunu verebilir.

  Plandaki besin öğesi değerleri grafik olarak ayrıca alınabilir.

  Besinlerin ve yemeklerin porsiyon ölçü miktarlarına göre çekilmiş resimleri bulunmaktadır. Örneğin; 50gr pilav, 100 gr pilav, 150 gr pilav gibi ayrı ayrı resimleri bulunmaktadır.

  20.000 aşkın besinin veri bankası bulunmaktadır. Örneğin balık yumurtasının dahi çiğ veya pişmiş değerini ayrı ayrı alabilirsiniz.

  Danışan / Hasta takip modülü ile ne zaman geldi hangi planı verdim ve ne aşamadayız gibi ayrıca takip modülü bulunmaktadır.

  Örnek: Danışanınız demir eksikliğinden geldi ve siz araştırmanızı hemen kolayca yapabiliyorsunuz. Sebzelerde en çok demir hangi sebzede var dediğimizde, size en çok demirin hangi sebzede var olduğunu listeleyebiliyor. Miktar yoğunluğuna göre 100gr da ne kadar var ve kaç kalori ediyor gibi raporunu da verebiliyor.

  Spor veya günlük aktivitelerde kişi bilgilerine göre ne kadar kalori harcandığının göstergesi ve bunun raporu da ayrıca alınabiliyor.

  Her konuya ilişkin hazır örnek menü planları bulunmaktadır.

  Yapılan menü planının kalorisini tek tuşla anlık değiştirebilirsiniz. Örneğin Plan 2000 kalorilik ama siz aynı planın 1600 kalori olmasını istiyorsunuz BeBiS bunu 1 saniyede her besinde eşit miktarda ayarlıyor.

  Enteral ürünler (Abbott, Nutracia, Nestle, Mamma,Vitaflo), mamalar, hazır paket ürünler ve çeşitli gıda firmalarının ürünlerinin de verileri bulunmaktadır.

  Uygulama Alanları ve Özellikleri:

  Yetişkinlerde beslneme tedavisinin oluşturulabilmesi

  Diyet planı oluşturması

  Oluşturulan planın alışveriş listesini çıkarabilmesi

  Yanlış beslenme alışkanlıklarını tespit edilebilmesi

  Besinlerin gramaj ve porsiyon fotoğrafları

  ‘Hareketli’ kilo alma/verme grafikleri

  Danışan  / Hasta takip modülü

  Kişisel Antropometri ve Egzersiz programı

  Diyet planlarını protein ya da başka bir besin öğesine göre optimize etme

  Enerji ayarlama

  Bebek ve Çocuklarda Beslenme Tedavi

  Eğitici grafikler

  Ayrıntılı diyet planıyla sağlıklı beslenme örnekleri

  Besin öğelerine göre arama

  Besin değişim listeleri

  WHO standardı bazında çocuk gelişim grafikleri

  Mamaların besin bileşim değerleri

  Enteral besleneme desteği ve takibi

  Menü planlama / Mutfak kontrolü

  Kurumsal beslenme danışmalığı modülü

  Binlerce besin tüketim formlarını analiz etme

  Çeşitli analiz opsiyonları

  Sonuçları MS-Excel’e aktarma

  Tüketim sıklık kalıpları

  Grafikleri PowerPoint’e aktarma

  20.000’den fazla besin maddesi

  130’dan fazla besin öğesi

  ve daha bir çok özellikleri bulunduğu gibi, satış öncesi daha kapsamlı bilgi alamak için; bizleri 0850 303 6010 dan arayabilirsiniz.DAP Yapı Adam Kule D.251 Cevizli Mah. Kırıkkale Sk. No:9 Kartal İSTANBUL
0850 303 6010
bilgi@turgaypapakci.com
www.turgaypapakci.com ©
X