Hayata Dair

Beşiktaşıma kendimce tavsiyeler

Resim

Günaydın Saygıdeğer Beşiktaş ailem; hep şunu düşündüm,  çocukluğumdan beri maçlara mümkün olduğunda giderim, deplasmanlara dahi kendi imkanlarım doğrultusunda, ancak kulüp yönetimi ne ilişkin olarak 45 yaşına geldim, hep beynimde oluşan olgu şu oldu: Beşiktaş’ı yönetmek için ya büyük devlet adamı olacaksın yada paralı zengin biri. Fikri sistemi yok ama parası var etrafı var. Sorunun temel kaynaklarında biri bu diğeri ise tüzük geçmiş yılların şartlarına göre yapılan tüzük ile yeni gençlik ve dijital döneme ait tüzük uyumsuz, yenilenip gelişmesi gerekenlerden biri bu olduğu gibi gençlerin önü açılmalı divan kurulu  üyesi olmak için şu kadar yıldır Beşiktaş kongre üyesi olmak demek, ömrün gelip geçmesi verimsiz olmak demek gibi bişey, mesela neden genç yaşta daha erken sadece iş yönetim mantığından biraz fazlasıyla kulüp yönetilmesin, neden sistem oluşmasın neden yönetim denildiğinde bir başkan adı hep anılıyor diğer yönetimdekiler kimler neden kamuoyunca bilinmez. Padişahım çok yaşadan sen bilirsin ağamdan bi türlü kurtulamayışımızın görüntüsüdür bunlar. Bu mantık bu tüzük bu zihniyet oldukça her yıl  hep bu kısırdöngü tartışmalar sürer gider.

 

Sporculara skora ve sonuçlara gelince, eldeki genç yeteneklere olanakları verir yerli kendi sporcularımızı ele alırsak, az maliyetle çok işler başarabiliriz, hem de fazlasıyla, ve sistem derken şunu da belirtmek isterim örneğin; her 3 futbolcuya bir diyetisyen bir yaşam koçu psikolog , bir antrenör, bu üçü ki,  bu üçünün de üniversitesinde mezun olup normal kabul edilebilir maaşlarla  çalışsalar ve futbolcuların beslenmesinden ruh haline kondisyonlarından mental durumuna kadar herşey kontrol altında profesyonelce olsa, değil şampiyon, futbolcu üreten fabrika oluruz.

 

İnsanlara odaklanıp insanları övmeyi yada eleştirmeyi bırakmak gerek.

 

Ezberlerden ve ön yargılı kafalardan çıkmak gerek. Temcit pilavı misali ısıtıp ısıtıp farklı tabakta gelince tat vermiyor artık bazı şeyler. Yenilenip değişmek değişip gelişmek başarının anahtarıdır. Ve başarısı olanlar parası  çevresi olanlar  değil yönetim zekası olan genç beyinler başarılı olur. En basit örnek de kullandığımız teknolojilerin mucitlerinin hepsi genç.

 

Özet
:
Her 3 futbolcuya bir diyetisyen bir yaşam koçu psikolog , bir antrenör, bu üçü ki,  bu üçünün de üniversitesinde mezun olup normal kabul edilebilir maaşlarla  çalışsalar ve futbolcuların beslenmesinden ruh haline kondisyonlarından mental durumuna kadar herşey kontrol altında profesyonelce olsa, değil şampiyon, futbolcu üreten fabrika oluruz.
X